One comment on “Niemcy strzelali w Jedwabnem

 1. Zbrodnia była straszliwa i obciąża pewną grupę obywateli polskich, ale przecież nie wszystkich mieszkańców Jedwabnego a tym bardziej społeczeństwo polskie. Udział niemiecki jest niewątpliwy. Nie byłoby tego, gdyby nie Niemcy. Są relacje świadczące o aktywnym udziale Niemców w zbrodni; siłą zmuszali oni niektórych Polaków do pójścia na rynek, z którego potem zmuszeni byli konwojować Żydów do stodoły. Metoda podpaleń większych skupisk uwięzionych Żydów była metodą nagminnie stosowaną przez Niemców hitlerowskich, choćby we wcześniejszym o tydzień i jednoznacznie udokumentowanym niemieckim mordzie poprzez spalenie 900 Żydów w synagodze w Białymstoku.
  Nie tylko Polacy są winni mordu w Jedwabnem. Napis, iż to oni dokonali mordu Żydów odbiega daleko od rzeczywistości a uznanie, że było to jedno z najstraszniejszych wydarzeń antysemickich w dziejach drugiej wojny światowej jest przesadą, bo holokaust był niewątpliwie straszniejszym wydarzeniem.

  Latem 1941 roku, po ataku Trzeciej Rzeszy na ZSRR, wzdłuż linii frontu – od Litwy po Besarabię – przetoczyła się fala pogromów Żydów
  R. Heydrich wydał rozkaz: „Nie należy stwarzać żadnych przeszkód dążeniom do samooczyszczenia ze strony kręgów antykomunistycznych czy antyżydowskich na nowo zajętych terenach. Przeciwnie, należy je wywoływać, nie pozostawiając śladów, w razie potrzeby intensyfikować i kierować na właściwe tory”.
  Były również przypadki spontanicznych pogromów, Niektóre zbrodnie miały charakter czysto bandycki. Bandyci są na całym świecie.
  W pierwszych latach po II wojnie światowej w Białymstoku, Łomży i Ełku odbyło się ponad 60 procesów przeciw Polakom, obwinionym o udział w zbrodniach na Żydach popełnionych w pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji tych terenów. Nie zostały bezkarne.
  Obecne wyniki śledztwa IPN są niepełne gdyż nie zostało ono dokończone. (rozmyślili się?)

  BTW. Jeżeli wiadomym jest, że Polacy nie przepadają za Żydami (i wzajemnie) to po co oni pchają się do naszego kraju? Dobrego wychowania brak?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s